Küçükbakkalköy Mh. Koca Sinan Cd. No:4/1 Ataşehir/İSTANBUL

Çene Eklemi Hastalıkları

ÇENE EKLEMİ HASTALIKLARI

Üst çenemiz kafa tabanımıza sabitlenmiş hareketsiz bir kemik iken alt çenemiz 2 farklı yerden kafa tabanına eklem yapan, karmaşık bir çalışma mekanizması olan hareketli bir kemiktir. Alt çenemizin hareketini sağlayan çiğneme kasları da kolaylıkla yorulmayan bir yapıya sahip oldukça güçlü kaslardır. Ancak bu karmaşık yapı oldukça hassastır, çiğneme düzlemindeki en ufak değişiklikleri bile hisseder. Çene eklemi ve kasları bahsi geçen bu düzensizlikleri belli bir aşamaya kadar tolere eder ancak tolere edemediği aşamada eklem hastalıklarının belirtileri baş gösterir.

Çene eklemi rahatsızlıklarının en sık karşılaşılan belirtisi geceleri diş sıkma ya da gıcırdatmadır. Geceleri diş sıkma ya da gıcırdatma sorunu genelde kişinin farkında olmadan yaptığı, etrafındakiler tarafından fark edilen bir davranıştır. İleri durumlarda diş sıkma ya da gıcırdatma çiğneme kaslarında yorgunluk ve dişlerin bütününe yayılmış başka bir sebebe bağlanamayan hassasiyetlerle kendini gösterir. Geceleri diş sıkan bireyler yorgun uyanır ve sıklıkla baş-boyun ağrısına maruz kalır. Günümüzde toplumun % 70’inden fazlasını etkileyen, çoğu insanın farkında bile olmadığı diş sıkma/gıcırdatma durumu çoğunlukla psikolojik streslerden kaynaklanır. Diş sıkma ve gıcırdatmanın çoğunlukla gece ortaya çıkmasının sebebi gün içerisinde farkına varılıp kontrol altına alınabilen bir durum olmasıdır.

\\\\r\\\\n\\\\r\\\\n

Stresin yanı sıra ağız içindeki düzensizlikler de sıklıkla diş sıkma ya da gıcırdatma problemi oluşturmaktadır. Tedavisi ihmal edilmiş ve ağrıyan bir diş, kötü yapılmış dolgu veya protezler ya da diş eksikliği, kişiyi tek taraflı çiğnemeye yönlendirecek, bu da tek taraflı eklemde çok çalışma ve kaslarda kasılı kalmaya neden olacaktır. Çiğneme kaslarının kasılı kalması da  geceleri diş sıkma ya da gıcırdatma ve ağrılı sabahlar ile karakterize bir kısır döngüye yol açacaktır.

Sebep ne olursa olsun diş sıkma/gıcırdatmanın tedavisinde öncelikle ağız içi düzensizlikler giderilir, daha sonra varsa eklem ve kaslardaki ağrılar için ilaç ve egzersiz tedavileri önerilir, eklem boşluğunu dinlenme konumunda tutmak ve dişleri korumak için de gece plağı adı verilen bariyerler yapılır. Özel bir materyalden yapılan gece plakları çiğneme streslerini bünyesinde hapsederek dişlerin aşınma ve kırılmalarını önler. Dişler arasında kalınlık oluşturduğundan eklemi dinlendiren gece plakları ayrıca çiğneme kaslarının kasılı kalmasına engel olduğundan bu kasların da dinlenmesine yardımcı olur. Düzenli plak kullanımı ile diş sıkma gıcırdatma problemleri zamanla azalacaktır ancak bu, hastalığın seyri gibi uzun soluklu bir tedavidir, sonuç alabilmek için sabırlı olmak gerekmektedir. Bunların yanı sıra diş sıkma gıcırdatma alışkanlığı olan ve psikolojik stres düzeyi yüksek bireyler psikolojik yardım almayı da düşünmelidir. İnsan yapısı gereği her sorunla kendi başına baş edemeyen komplike bir canlıdır. Bu sebeple stresle baş edemediğinde yardım almasından doğal bir yaklaşım olamaz. Diş hekimi mekanik olarak problemi çözmeye çalışır ancak derinde yatan esas sorunlar çözülmedikçe tedaviler ya sonuçsuz kalacak ya da tekrarlayacaktır.

RANDEVU BİLGİLERİ

!
!
!
!
KAPAT
Lütfen doktor seçiniz.
Ağız Diş ve Cerrahisi, Protez ve Estetik Diş Hekimliği, Diş Eti Tedavisi, Diş Teli, Kanal Tedavisi ve Çocuk Diş Hekimliği alanlarında hizmetinizdeyiz.
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
Kapalı

GÖRÜŞ - ÖNERİ

!
!
KAPAT
DENTNICE
Yandaki formumuzu doldurarak görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi tarafımıza bildirebilirsiniz.
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
Kapalı

DOKTORA SOR!

!
!
KAPAT
Lütfen Doktor Seçiniz...
Yandaki formumuzu doldurarak, doktorlarımıza şikayetlerinizi ve beklentilerinizi detaylıca ulaştırabilirsiniz..
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
Kapalı

KARİYER

!
!
!
!
!
!
KAPAT
DENTNICE
Yandaki formumuzu doldurarak, iş başvuru formunuzu tarafımıza ulaştırabilirsiniz.