Küçükbakkalköy Mh. Koca Sinan Cd. No:4/1 Ataşehir/İSTANBUL

Diş Dolgusu

Diş Dolgusu

Dişlerin çürüğü temizlendikten sonra, geride kalan boşluğu doldurmak ve diş formunu eski haline getirmek için yapılan uygulamalara diş dolgusu denilmektedir. Diş dolgusu, tekniğine uygun yapılmışsa ve dişe doğru teşhis konulmuşsa uzun süre problem yaratmadan kullanılabilir. Amalgam, kompozit, inley ve onley olmak üzere dört daimi diş dolgusu türü vardır. Diş hekiminiz diş dolgusu türü seçerken durumunuza özgü gerekli olanı seçer; örneğin arka dişlerde çiğneme basıncına dayanıklılık, ön dişlerde ise estetik ön planda tutularak diş dolgusunun türüne karar verilir.

Amalgam diş dolgusu metalik renktedir, dişe mekanik olarak tutunur yani direkt bağlantı yapmaz, estetik açıdan da hoş olmayan bir görüntü oluşturur. Bu sebeplerle gülme hattı içinde kalan dişlerde amalgam diş dolgusu tercih edilmez. Eskiden daha dayanıklı olduğu düşünülen bu diş dolgusu kompozit dolgularda direncin artması ile birlikte eski popülerliğini yitirmiştir.

Kompozit diş dolgusu dişlerle uyumlu renk seçenekleri olan beyaz tonlarında estetik dolgulardır. Gelişen teknoloji ile kompozit diş dolgusu artık amalgam kadar hatta daha da dirençlidir. Amalgamın aksine kompozit diş dolgusu dişe kimyasal olarak bağlandığı için diş dokularını daha iyi destekleyerek dişlerin kırılma direncini arttırır. Bunun yanı sıra dolgu kenarlarında ufak kırıkların tamirine olanak sağladığı için günümüzde amalgam diş dolgusundan daha iyi bir seçenek olmaktadır.

İnley ve onleyler laboratuarda yani ağız dışında hazırlanıp daha sonra dişe özel yapıştırıcılarla tutturulan kompozit ya da porselen diş dolgusu çeşididir. İnley dişin içine tutunurken onley dişin üzerine yapılan diş dolgusu türüdür. Bu diş dolgusuna dişlerdeki madde kaybı fazla olduğunda gerek duyulur. Diş hekimi tarafından dolgu yapılacak oyuk bölgenin ölçüsü alınarak bir model hazırlanır, bu model üzerinde hazırlanan kompozit ya da porselen madde özel fırınlarda pişirilir ve dişe özel maddelerle yapıştırılır. Özen gerektiren zor bir işlem olan inley/onley diş dolgusu porselenden yapıldığında renk değiştirmediği için oldukça estetik sonuçlar elde edilebilmektedir.

Çürük temizlendikten sonra yeni bakteri birikimini ve çürüğün ilerlemesini önleyen bir uygulama olan diş dolgusu maliyeti düşük bir işlemdir. Tekniğine uygun teşhisi doğru konularak uygulanmış diş dolgusu uzun ömürlü bir uygulama olsa da madde kaybı fazla olduğunda ya da diş sıkma gibi etkenlere bağlı olarak düşme, kırılma çatlama vb bazı durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu durumlarda diş ile diş dolgusu arasına giren hava, sıvı ve gıdalar diş hassasiyetine veya yeni bir çürük oluşumuna neden olabilmektedir. Bu sebeple diş dolgusu yaptırıldıktan sonra da düzenli diş hekimi kontrollerine gidilmeli, ayrıca kırılma vb bir durum olduğunda ihmal edilmemelidir. Gecikildiği durumda basit bir diş dolgusunun ihmali kanal tedavisine ya da dişin çekimine sebep olabilir.

RANDEVU BİLGİLERİ

!
!
!
!
KAPAT
Lütfen doktor seçiniz.
Ağız Diş ve Cerrahisi, Protez ve Estetik Diş Hekimliği, Diş Eti Tedavisi, Diş Teli, Kanal Tedavisi ve Çocuk Diş Hekimliği alanlarında hizmetinizdeyiz.
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
Kapalı

GÖRÜŞ - ÖNERİ

!
!
KAPAT
DENTNICE
Yandaki formumuzu doldurarak görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi tarafımıza bildirebilirsiniz.
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
Kapalı

DOKTORA SOR!

!
!
KAPAT
Lütfen Doktor Seçiniz...
Yandaki formumuzu doldurarak, doktorlarımıza şikayetlerinizi ve beklentilerinizi detaylıca ulaştırabilirsiniz..
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
Kapalı

KARİYER

!
!
!
!
!
!
KAPAT
DENTNICE
Yandaki formumuzu doldurarak, iş başvuru formunuzu tarafımıza ulaştırabilirsiniz.