Küçükbakkalköy Mh. Koca Sinan Cd. No:4/1 Ataşehir/İSTANBUL

Diş Taşı Nedir ?

Diş Taşı

Dişler yeterince temizlenmezse gıda ve bakteriler yüzünden diş yüzeyinde yapışkan bir tabaka oluşur. Bu tabakaya plak adı verilir ve plak tabakası diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının ana nedenidir. Plak tabakası yeterince temizlenmediği takdirde tükürükteki minerallerin de birikimiyle tartar da denilen ve oldukça pürüzlü bir yapı olan diş taşına dönüşmektedir. Diş taşı bir kez oluştu mu rutin diş bakımı ile çıkarılamaz, profesyonel diş taşı temizliğine ihtiyaç duyulur. Diş taşı temizliği yapılmadığı takdirde daha çok bakteri bu bölgelere tutunur ve gittikçe kabaran bir diş taşı tabakası oluşur. Diş taşı olan bölgede zararlı bakterilerin salgıları hem dişi hem de diş çevresi dokular olan diş eti ve kemiği hasarlar. Diş eti cebinde biriken diş taşı nedeniyle oluşan kemik iltihabı kemiğin kaybına yani diş etinin çekilmesine yol açar. Bu da zamanla dişin çürüksüz bile olsa kaybedilmesine yol açabilir. Diş taşı temizliği ile diş eti ve dişi çevreleyen kemik doku sağlıklı tutulmaya çalışılır.  Bu sebeple diş taşı temizliği ağız sağlığı açısından olmazsa olmazlardandır.

Diş taşı temizliği sanılanın aksine diş yüzeylerine zarar vermeyen basit bir işlemdir. Birçok hasta, diş taşı temizliğinden sonra tekrar oluştuğu için diş taşının temizlenmesini gereksiz bulur. Ancak bu büyük bir yanılgıdır. 6 aylık rutin kontrollerde mutlaka yapılması gereken diş taşı temizliği, hasta hatalı diş bakım alışkanlıklarını değiştirmediği ve plakları etkin temizleyemediği için yeniden oluşmaktadır. Bazı insanların da tükürük yapısı fazla mineralli olduğu için daha hızlı bir şekilde diş taşı oluşumuna maruz kalır.  Her halükarda öncelikle profesyonel diş taşı temizliği yapılmalı, daha sonra kişi, doktorunun önerdiği ve diş taşı oluşumunun önüne geçen bakım şeklini rutine bindirmelidir. 

Sağlıklı diş eti açık, uçuk pembe renkli, sıkı görünümlüdür. İltihaplı dişetleri ise koyu kırmızı/morumsu renkte, dokunmayla kanayan, şiş ve gevşek görünümlü olur. Sigara gibi bazı etkenler dişeti iltihabını bir miktar baskılar ve esas dramatik tabloyu gizler. Gecikilmiş durumlarda ya diş taşı temizliğinden önce çekilme başlar ya da diş taşı temizliğinden sonra iltihaplı durumu geçen dişetleri çekilir. Diş eti çekilmesi kemiğin etkilendiği ileri vakaları işaret eder. Diş taşı temizliğinden sonra eğer çekilme mevcut ise diş kökleri açığa çıkar, hassasiyet oluşur. Çoğu hasta bunun sebebinin diş taşı temizleme işlemi olduğunu düşünür ve bir daha diş taşı temizliği yaptırmaz. Ancak bu tamamen bakımı aksatılmış ve doğru şekilde ağız ve diş sağlığına önem verilmemesinin bir sonucudur ve ihmal edilirse tablo daha da şiddetlenecek, diş kayıplarıyla karşı karşıya kalınabilecektir. Diş taşı temizliğine sık gerek duyuyorsanız ağız hijyeniniz olması gerektiğinden daha az seviyede ve ağız bakım alışkanlıklarınız yeterli değil demektir. Bununla ilgili diş hekiminizden gerekli yönlendirmeleri yapmasını isteyebilirsiniz.

Profesyonel temizlikten sonra tekrar diş taşı oluşumunu engellemek sizin elinizdedir. Düzenli ve doğru bakım ile sık tekrarlanmayacak olan diş taşı, ağız ve diş sağlığını tehdit eden önemli bir unsurdur. Genel sağlığı büyük ölçüde etkileyen ağız ve diş sağlığı için, ihmal etmeden gerekli bakımlar yaptırılmalı ve gerektiği her durumda diş taşı temizliği için başvurulmalıdır.

RANDEVU BİLGİLERİ

!
!
!
!
KAPAT
Lütfen doktor seçiniz.
Ağız Diş ve Cerrahisi, Protez ve Estetik Diş Hekimliği, Diş Eti Tedavisi, Diş Teli, Kanal Tedavisi ve Çocuk Diş Hekimliği alanlarında hizmetinizdeyiz.
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
Kapalı

GÖRÜŞ - ÖNERİ

!
!
KAPAT
DENTNICE
Yandaki formumuzu doldurarak görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi tarafımıza bildirebilirsiniz.
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
Kapalı

DOKTORA SOR!

!
!
KAPAT
Lütfen Doktor Seçiniz...
Yandaki formumuzu doldurarak, doktorlarımıza şikayetlerinizi ve beklentilerinizi detaylıca ulaştırabilirsiniz..
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
Kapalı

KARİYER

!
!
!
!
!
!
KAPAT
DENTNICE
Yandaki formumuzu doldurarak, iş başvuru formunuzu tarafımıza ulaştırabilirsiniz.