Küçükbakkalköy Mh. Koca Sinan Cd. No:4/1 Ataşehir/İSTANBUL

Hamilelikte Diş Sağlığı

Hamilelikte Diş Sağlığı

Hamilelik hormonal dengenin alt üst olduğu, fizyolojik ve psikolojik yönden vücudu pek çok değişikliğe uğratan bir durumdur. Hamilelik sırasında ağız sağlığında da bazı değişikliklerin olacağı aşikardır. Bunların başında östrojen ve progesteron hormonlarının seviyesindeki artışa bağlı olarak dişler üzerinde plak birikiminin artması gelir. Bilindiği üzere plak, çürük ve diş eti hastalıklarına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra mide bulantısı ve kusmalar da midenin asit içeriğini ağza taşıdığından dişin sert dokularının yumuşamasına, çürüğe dirençsiz hale gelmesine yol açar. Ayrıca beslenme düzeninin değişmesi, daha sık ve şekerli gıdalarla beslenme eğilimi ağız bakımında ihmalle birleşirse çürüğe yatkınlık oluşturur. Bütün bu sebeplerden dolayı normalden fazla özen gerektiren hamilelikte ağız bakımına dikkat edilmezse ileri çürükler ve dişeti hastalıkları kaçınılmaz olacak, bebeğe zarar vermemek için birçok doktor da işlem yapmaktan imtina edecektir.

Hamileliğin ilk ve son 3 aylarında işlem yapmak sakıncalıdır. 1. trimestrde bebeğin organ gelişiminin sekteye uğraması ve düşük riski nedeniyle işlem yapılmazken son trimestrde erken doğum riski ön plana çıkmaktadır.

2. trimestr adı verilen 2. üç aylık dönemde yani 4-6 aylık evrede ise kadın doğum doktorunun onayı ve tavsiyeleri doğrultusunda hamile hastalara sınırlı işlemler yapılabilmektedir. Bunlar arasında acil durumlarda başka tedavi uygulanamıyorsa diş çekimi, diş taşı temizliği, kanal tedavileri, basit dolgular yer alır. Hamile hastalarda mümkün olduğunda anestezi ve röntgenden kaçınarak ağız sağlığı düzeltilmeye çalışılır. Acil durumlarda ilaçların dozları düşürülerek ve röntgen şartsa kurşun önlükle ışın dozu azaltılarak işlem yapılır. Ancak hamile bireyi yakından takip eden kadın doğum doktorunun bilgisi ve onayı olmadan bu evrede dahi işlem yapmaktan kaçınılmalıdır.

Hamilelik döneminde mecbur kalmadıkça ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. İlaçlar da kadın doğum doktorunun onayı ile diş hekimine danışılarak alınmalı, bilinçsizce ilaç kullanılmamalıdır. Enfeksiyon durumlarını baskılamak için antibiyotik kullanılması gerektiğinde doktorunuz uygun ilacı mümkün olan etkili en düşük dozda reçete edecektir. Sizin kullandığınız ilaçlar bebeğinizi en az etkileyecek grup ilaçlardan olacaktır. Bu sebeple “Hamileyken antibiyotik kullandım; çocuğumun dişleri etkilenir mi?” endişesi de yersiz olmaktadır. Bebeklerin dişlerinde renkleşmelere sebep olan “tetrasiklin” grubu ilaçlar diş hekimliğinde özellikle hamilelerde tercih edilmemektedir.  Hamilelerde en çok tercih edilen ilaç grubu olan “penisilinler”e alerji durumunda alternatif ilaç arayışında bile tetrasiklinler tercih edilmemektedir.

Sonuç olarak planlı hamileliklerde önce diş hekimi kontrolünden geçilip ağız sağlığı olması gereken seviyeye getirilir ve doktorun günlük bakım tavsiyeleri alışkanlık haline getirilirse hamilelik dönemi ağız diş sağlığı açısından çok daha rahat geçirilebilmektedir. Bu dönemde beslenme düzeni kadar günde 2 kez diş fırçalama, günde 1 kez diş ipi kullanımı ve alkolsüz bir gargara ile ağız bakımına da dikkat edilmelidir. Ayrıca tüm hamilelik dönemi boyunca gerekli olan vitamin ve minerallerden zengin beslenme için meyve, sebze, tahıl, süt ve süt ürünleri, protein deposu olan et, balık ve yumurta dengeli olarak alınmalıdır. Dengeli beslenme bebeğin genel sağlığı için olduğu kadar 5-6. haftalarda başlayan diş gelişimi için de oldukça faydalıdır.

RANDEVU BİLGİLERİ

!
!
!
!
KAPAT
Lütfen doktor seçiniz.
Ağız Diş ve Cerrahisi, Protez ve Estetik Diş Hekimliği, Diş Eti Tedavisi, Diş Teli, Kanal Tedavisi ve Çocuk Diş Hekimliği alanlarında hizmetinizdeyiz.
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
Kapalı

GÖRÜŞ - ÖNERİ

!
!
KAPAT
DENTNICE
Yandaki formumuzu doldurarak görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi tarafımıza bildirebilirsiniz.
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
Kapalı

DOKTORA SOR!

!
!
KAPAT
Lütfen Doktor Seçiniz...
Yandaki formumuzu doldurarak, doktorlarımıza şikayetlerinizi ve beklentilerinizi detaylıca ulaştırabilirsiniz..
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
Kapalı

KARİYER

!
!
!
!
!
!
KAPAT
DENTNICE
Yandaki formumuzu doldurarak, iş başvuru formunuzu tarafımıza ulaştırabilirsiniz.