Küçükbakkalköy Mh. Koca Sinan Cd. No:4/1 Ataşehir/İSTANBUL

Zirkonyum Diş Nedir ?

Dişlere yapılan porselen kron ve köprü protezlerin alt yapısında kullanılan gri renkli metal alaşımlarla aynı görevde kullanılabilen beyaz renkli alaşımla yapılan protezlere zirkonyum diş denir. Genellikle beyazlatma işlemi gibi işlemlerde estetik sonuç alınamayan hastalar için kullanılır, klasik metal destekli protezlere estetik açıdan alternatif oluşturur. Bununla beraber ortodontik tedavilere de alternatif olan bir yöntem olan zirkonyum diş; gülüş estetiğini sağlamada tercih edilir.

Zirkonyum dişlerde klasik porselinin altında bulunan metalin yarattığı opak (mat) görüntüye rastlanmaz ve doğal diş gibi ışık geçirdiği için saydam ve doğal bir görünüm sağlanabilmektedir. Klasik porselenlerde opak görüntü yapay bir görünüş oluştururken zirkonyum dişlerle bunun önüne geçilir. Zirkonyum dişler, diş eti dokuları ile uyumludur ve metal destekli protezler gibi diş etinde metal yansıması nedeniyle oluşan morumsu yansımalara sebep olmaz. Zirkonyum dişe bağlı olmadan yanlış fırçalama, diş eti hastalıkları gibi nedenlerle diş etleri çekilse bile kötü bir görüntü oluşmaz. Pürüzsüz ve kaygan yapısı sayesinde leke tutmayan, sabit bir rengi vardır. Çay kahve vişne suyu gibi lekeye sebep olacak boyalı gıda ve içeceklerin rengini tutmadığı için estetik açıdan uzun ömürlü ve tatmin edici sonuçlar veren bir uygulamadır.

Tıpkı doğal dişleriniz gibi kullanabileceğiniz zirkonyum dişler günlük bakımınız dışında fazladan özen gerektirmez. Rutin temizlik prosedürü olan diş fırçalama, diş ipi kullanma ve gargara yapma dışında fazladan efor sarf etmeden zirkonyum dişlerinizin sağlığını kolaylıkla idame ettirebilirsiniz. Ancak köprü şeklinde yapılmış ise standart diş ipi yerine superfloss ya da arayüz fırçaları kullanılır. Periyodik diş hekimi kontrollerinizi de düzenli yaptırdığınızda olası tüm problemler erkenden fark edileceğinden önlemler alınabilir. Bu da zirkonyum dişinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Zirkonyum diş yapılabilmesi için dişleriniz metal destekli porselenlerde yapıldığı gibi aşındırılarak bir miktar küçültülür. Bu işlem lokal anestezi altında gerçekleştirildiğinden ağrı ve acı hissedilmez. Gerek duyulduğunda tedavi ara safhalarında geçici kaplamalar ile görsel olarak dişleriniz sizi tatmin edecek bir görüntüde olması sağlanır. Ancak geçici protezler kendi dişiniz kadar sağlam olmadığından kırılabilir ve bu konuda dikkatli davranılarak kullanılması gerekir. Zaten geçici protezler uzun süre ağızda tutulmaz. Diş etlerinizde sorun olmadığı takdirde 1-2 hafta içinde zirkonyum diş uygulamanız daimi olarak kesilmiş dişinize yapıştırılır ve tedaviniz tamamlanır.

Tıpkı doğal dişlerinizde olduğu gibi zirkonyum dişlerde de aşırı zorlama olduğunda kırılmalar çatlamalar görülebilmektedir. Özellikle uzun dişsiz alanlarda arkada bir destek bulunmadığı zamanlarda diş hekimleri bu bölgelere zirkonyum diş tercih etmez ve başka tedavi yöntemlerini hastaları ile paylaşarak tedaviye karar verilir. Uzun ömürlülüğü ve doğala en yakın görüntüsü ile özellikle ön bölge dişlerde tercih edilen zirkonyum diş, uygun fiyatlarla yapılabilecek bir işlemdir.

RANDEVU BİLGİLERİ

!
!
!
!
KAPAT
Lütfen doktor seçiniz.
Ağız Diş ve Cerrahisi, Protez ve Estetik Diş Hekimliği, Diş Eti Tedavisi, Diş Teli, Kanal Tedavisi ve Çocuk Diş Hekimliği alanlarında hizmetinizdeyiz.
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
Kapalı

GÖRÜŞ - ÖNERİ

!
!
KAPAT
DENTNICE
Yandaki formumuzu doldurarak görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi tarafımıza bildirebilirsiniz.
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
Kapalı

DOKTORA SOR!

!
!
KAPAT
Lütfen Doktor Seçiniz...
Yandaki formumuzu doldurarak, doktorlarımıza şikayetlerinizi ve beklentilerinizi detaylıca ulaştırabilirsiniz..
Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
9:00 - 19:00
Kapalı

KARİYER

!
!
!
!
!
!
KAPAT
DENTNICE
Yandaki formumuzu doldurarak, iş başvuru formunuzu tarafımıza ulaştırabilirsiniz.